Konkasör Nedir? Kankasör Ne İşe Yarar?

KONKASÖRLER, taş bloklarım kırıp ufalamaya yarayan aletlerdir. Bu aletler malzemenin giriş ve çıkıştaki boyutlarının oranına göre ayırt edilir. Kırma malzemenin seçimi, kırılacak kayanın sertliği ve istenilen son ürünün tane ölçümüne göre yapılır. Klasik cevher işleme devrelerinde genellikle aralarına elekler yerleştirilmiş konkasörler kullanılır.

Konkasör türleri

1- Tek ya da Çift Etkili, Çeneli Konkasörler: Bir ceviz kincisi gibi çalışan bu konkasörlerin işlenecek malzemeye göre farklı yüzey ve çeneleri vardır. Giriş açıklığı dikdörtgendir ve alet ancak en büyük boyutu; giriş kesitinin en küçük boyutundan daha küçük blokları alabilir.

2- Döner Konkasörler: Giriş açıklığı halka biçiminde dan bu konkasörler sağlam bir gövde içinde dönen ve salınım yapan bir koniden oluşur. Giriş açıklığı 300 mm olan bu konkasör boyuttan 150x200x25 mm olan parçalar olabilir. Bunlar genellikle kırmataş üretimine uygun olan konkasörlerdir.

3- Silindirli Konkasörler: Kum hazırlamakta kullanılan silindirlerin birleşmesinden meydan gelir. En büyük çapı; silindirlerin çapının yirmide birini geçmeyen parçalan alır. Bu konkasörlerde gevrek ve yan sert maddeleri öğütmek için kanallı ya da dişli silindirler de kullanılır. En büyük boyutu; silindir çapının dörtte ya da üçte birine ulaşan parçaları alabilir.

4- Çekiçti Konkasörler: Bükülmez ya da eklemli tokmaklarla malzemeyi döverek çalışan bu konkasörler hızlı bir dönme devinimi yaparlar. Bu aletlerde bir veya iki sıralı çekiçler bulunur ve gevrek ya da yan sert, ama aşındırıcı olmayan malzemeler için kullanılır. Ufalama oram diğer konkasörlere oranla daha düşüktür, (öbür kankasörlerde 8’de 1’i geçmeyen ufalma oranı, çekiçli konkasörlerde 20’de 1’dir).

Kategoriler: Eşyalar

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Kavalalı Mehmet Ali Paşa Kimdir? Mehmet Ali Paşa Hakkında Her Şey

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Kimdir? ON sekiz yaşında Osmanlı Ordusu'na girdi. Savaşlarda yararlılıklar göstererek komutan oldu. 1797'de Arnavutlar'dan kurulmuş bir...

Kızılhaç Nedir, Ne İşe Yarar? Kızılhaç Hakkında Her Şey

Kızılhaç Nedir, Ne İşe Yarar? Kızılhaç Hakkında Her Şey İnsanların her türlü felaketine yardım İçin kurulmuş uluslararası dernek. Savaş meydanından...

Keşmir Bölgesi Nerededir? Keşmir Hakkında Her Şey

Keşmir Bölgesi Nerededir? TOPRAKLARI Hindistan ile Pakistan arasında paylaşılan ve tarihsel önemi olan bir bölgedir. 222.236 knP’lik alanında 6.000.0000’a yakın...

Kapat