Kompresör Nedir,Nerelerde Kullanılır? Kompresör Nasıl Çalışır?

SIKIŞTIRILABİLEN akışkanların özelliklerinden yararlanan kompresörler volümetrik makineler ve turbokompresörler olmak üzere iki büyük gruba ayrılırlar.

Volümetrik ya da almaşık makineler akışkanın esnek ve ısıl Özelliklerinden yararlanır. Basınç artışı, belli bir akışkan kütlesine bırakılan hacmin küçültülme- siyle elde edilir. Akışkanın kinetik enerjisi her an ya gözardı edilebilecek kadar küçüktür ya da sıfırdır.

Pistonlu Kompresör: Yüksek basınçlar elde etmek için kullanılan en eski ve en yaygın kompresördür. Bu tip bir kompresör, çevrimsel düzensizliği nedeniyle ağır ve büyük hacimli bir volan kullanımım gerektirir. Yüksek basınçlar, her birinin sıkıştırma oranı 6-7 arasında değişen birçok kademede elde edilir.

Serbest Pistonlu Kompresör: Karşıt iki pistonlu bir diesel motoruyla çalışır; bu iki pistonun her biri sıkıştırıcı pistona (kompresör pistonu), esnemeye yer vermeyecek bir biçimde bağlıdır.

Volümetrik Döner Kompresör: Palalı ya da dişli olabilir. Palalı kompresör, içinde kaçık merkezli bir eksen çevresinde bir tamburun döndüğü bir silindirden oluşur; bu tambur, yuvalan içinde serbestçe kayabilen ve merkezkaç kuvvetin etkisiyle silindirsel çepere sürekli dayanan radyal palalarla donatılmıştır. Dişli kompresör, biri hareketi aktaran, diğeri ise akışkanın yer değiştirmesini sağlayan iki dişli takımı içerir. Bu tip kompresör dişli yağ pompalan gibi çalışır.

Turbokompresörde ya da turbokörükte kompresör ve motoru, bir türbinin ekseni üzerinde monte edilmiştir; bunlarda akışkanın esnek ve ısıl kinetik özelliklerinden yararlanılır. Bir eksen çevresinde dönen bir organ, akışkan parçacıkların basınçları ile birlikte kinetik enerjilerinin de değişmesine neden olur. Uygun bir biçimde yerleştirilen sabit organlar, akışkanın hızını azaltarak basıncını artırır. Böylece elde edilen basınç artışları çok yüksek değildir.

Kategoriler: Eşyalar

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Elia Kazan Kimdir? Elia Kazan Hakkında Her Şey

Elia Kazan Kimdir? 7 Eylül 1909’da İstanbul’da doğdu. Dört yaşındayken ailesiyle birlikte ABD’ye göç etti. New York kentinde büyüdü. Massachusetts’te...

Kiliseler ve Katedraller Ne İşe Yarar? Kiliseler ve Katedraller Hakkında Her Şey

Kiliseler ve Katedraller Ne İşe Yarar? Kiliseler ve Katedraller Hakkında Her Şey HIRİSTİYANLAR’in ibadetlerini yaptıkları dinsel yapılardır. Tapınma biçimlerinden, yerel...

Kongo Hangi Kıtadadır, Kongo Yaşam Şartları Nelerdir? Kongo Hakkında Her Şey

Kongo Hangi Kıtadadır, Kongo Yaşam Şartları Nelerdir? Kongo Hakkında Her Şey MERKEZ Afrika’nın batısında yer alan Kongo Cumhuriyeti’nin batısında Gabon...

Kapat