Kızılay Nedir, Ne İşe Yarar? Kızılay Hakkında Her Şey

KIZILAY savaş, deprem, yangın, salgın hastalık ve su baskım gibi felâketlerden zarar görenlere yardım amacıyla kurulmuş bir hayır kurumudur. Bu felâketler dışında aynca yoksullara da yardım eder. Türkiye Kızılay Derneği’ nin eski bir geçmişi vardır, ama bugünkü tüzüğü 1953’te hazırlanarak Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe girmiştir. Buna göre Kızılay kamu yararına çalışan, ama özel hukuk kurallarına göre işleyen bağımsız bir kuruluştur.

Kızılay’ın İlk kuruluşu Hilâllahmer

1861 ’de Cenevre’de toplanan uluslararası bir kongrede bütün dünyada, savaşta ve barışta felâkete uğrayanlara yardım edecek derneklerin kurulması kararlaştırıldı ve bu konuda bir antlaşma yapıldı. Osmanlı Devleti bu ilk konferansa katılamadı; 1868’de İstanbul’da, yaralı Osmanlı askeri için bir yardım derneği kuruldu; ama bu dernek uluslararası açıdan resmen kurulmuş sayılmadığı için 1877 Osmanlı-Rus Savaşı’nda başka devletlerin Kızılhaç derneklerinden yardım sağlanamadı, yaralılara bakmak çok güç oldu. Bunun üzerine Hilâliahtner Cemiyeti, yeni adıyla Kızılay Derneği kuruldu ve eski derneğin yerini aldı. Hilâliahmer, Birinci Dünya Savaşı’nda ne kadar yararlı olduğunu kanıtladı.

 

Kızılay Kan merkezleri

Kızılay’ın önemli hizmetlerinden biri de hastalara kan sağlamaktır. Kızılay ilk kan merkezini 1957’de Ankara’da açtı. Daha sonra İstanbul, Bursa, Samsun, İzmir, Erzurum ve Zonguldak’ta birer merkez, bazı illerde ise kan dağıtım istasyonları kurdu.

Kızılay’ın Uluslararası yardımları

Kızılay uluslararası Kızılhaç, Kızılaslan, Güneş gibi benzer derneklerle işbirliği yapar; büyük bir afet olduğu zaman onlardan yardım kabul eder, başka bir ülkede âfet olduğu zaman da oranın derneğine yardım gönderir.


Kızılay’ın Yoksullara yardımı

Kızılay yurtiçinde çalışarak hayatını kazanamayan hasta, yaşlı ve sakatlara giyecek, yiyecek, para yardımlarında bulunur ve yurdun çeşitli bölgelerinde 25 aşocağı ile yoksullara sıcak yemek dağıtır.

Kategoriler: Sağlık

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Rudyard Kipling Kimdir? Rudyard Kipling Hakkında Her Şey

Rudyard Kipling Kimdir? Rudyard Kipling Hakkında Her Şey AİLESİNİN yaşadığı Bombay'da *(Hindistan) doğan Kipling, öğrenimini İngiltere’de yaptıktan sonra, on yedi...

Paul Klee Kimdir? Neler Yapmıştır?

Paul Klee Kimdir? Neler Yapmıştır? İSVİÇRE' de, aralarında müzikçilerin de bulunduğu bir ailede dünyaya gelen Paul Klee, öğrenimini Almanya’da yaptı;...

Kartal Hayvanlarının Özellikleri Nelerdir? Hakkında Her Şey

Kartal Hayvanı Hakkında Her Şey KARTAL, görkemli duruşu, heyecan ve korku veren görünüşüyle öteden beri insanlar için özgürlük ve kudretin...

Kapat