Kiremit Nedir, Nasıl Üretilir? Kiremitler Hakkında Her Şey

YAPILARIN çatıların Örtmede kullanılan pişmiş topraktan yapılan gereçlere kiremit adı verilir. Kiremitler, suyun akması için eğim verilen ve kiremit altı tahtası denilen çatının üstüne, kenarları birbirine bindirilerek sıralı şekilde dizilir.

Kiremit Üretimi Nasıldır

Kiremitler, mekanik yollarla (kesek- kıranlar, lamalı ya da silindirli kesiciler, eziciler) ya da atmosferik olaylarla kıvamı ve inceliği homojenleştirilmiş bir hamura dönüştürülen kilden yapılır. Hamur, denetimli nemlendirmeden sonra filiyerlerden geçirilir ve toprak haline getirilir. Toprak halindeki madde preslerde biçimlendirilerek hamur haline getirilir ve uzun süre kurutulur ve fırınlarda pişirilir. Pişme işleminden sonra, toprağın türüne ve pişme derecesine göre canlı kırmızı, kahverengi kırmızı, pembe beyaz, ya da pembe gri kiremitler elde edilir; Günümüzde kiremit üretimi tamamıyla otomatikleşmiş fabrikalarda yapılır.

Kiremit Türleri Nelerdir?

Kiremitler biçim ve türlerine göre üçe ayrılır:

1- Romalıların İmbrex‘inden Türeyen Oluklu Kiremitler: Alaturka kiremit, Roma kiremidi de denir. Bu kiremitlerin biçimi, uzunlamasına ikiye bölünmüş bir koniye benzer. Uzunluğu 30-50 cm, genişliği 15-20 cm olan bu kiremitler az eğimli çatılarda kullandır.
2- Tegula’dan Türeyen Düz Kiremitler: Bir kenarı yuvarlatılmış dikdörtgen biçimindeki kiremitlerdir. Uzunluğu 20-40 cm, genişliği 15-20 cm arasında değişen düz kiremitler dik çatılarda kullanılır.
3- Geçmeli Kiremitler: Makine kiremidi, Marsilya kiremidi de denir. Çeşitli biçimlerde olan bu kiremitler, kenarları birbirine uyacak şekilde kanallı ve nervürlü yapılmıştır. Kiremitler birbirine geçerek çalının su sızdırmasını önler.

Kategoriler: Eşyalar

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Kocaeli İli Özellikleri Nelerdir? Kocaeli İli Hakkında Her Şey

Kocaeli İli Özellikleri Nelerdir? Kocaeli İli Hakkında Her Şey MARMARA Bölgesi’nin doğusunda yer alan Kocaeli ili, iki denize (Karadeniz ve...

Kolera Hastalığı Nedir, Nasıl Bulaşır? Kolera Hastalığı Hakkında Her Şey

Kolera Hastalığı Nedir, Nasıl Bulaşır? Kolera Hastalığı Hakkında Her Şey KOLERA, Hindistan’da endemik olarak bulunan bulaşıcı bir hastalıktır. Uzun şiire...

Kireç Nedir, Ne işe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

Kireç Nedir, Ne işe Yarar, Nerelerde Kullanılır? KALSİYUMUN bazik bir inorganik bileşiği olan kalsiyum oksite kireç adı verili):, özgül kütlesi...

Kapat