Kıpçaklar Kimlerdir?

KIPÇAKLAR, 11. yüzyılda Aral Denizi’nin kuzeyinden Karadeniz’in kuzeyine kadar uzanan Avrasya steplerinde bir kabile konfederasyonu kuran Türk boyudur. Slavlar’tn “Polovtsi”, Bizanslılar’ın “Kuman, Koman”, Macarlar’ın “Kun”, Almanlar’m “Falben” dedikleri Kıpçaklar’m etnik bakımdan Kanglı, Kimek, Yimek ve Oğuzlarla akraba oldukları kabul edilmektedir.

Rus kaynaklarına göre; 11. yüzyılda Sibirya’dan Güney Rusya’ya göçerek Aral Denizi’nin kuzeyinden Dinyeper Irmağı’na kadar uzanan ve Kırım’ı, Volga Bulgarları’ nın topraklarım ve Aşağı Volga’yı içine alan “Deşt-i Kıpçak” adıyla anılan bölgede büyük bir göçebe imparatorluğu kurdular. Rus prenslikleriyle sürekli bir savaş durumunda olmalarına rağmen Kiev ve Riyazan’la ticari ilişkilerini koruyarak geliştirdiler. Boğdan ve Eflak’a sızarak birkaç kez Macaristan’a saldırdılar (1070-1091-1094).

13. yüzyılda Moğollar’ın akınları sırasında Kıpçaklar’ın bir bölümü Macaristan, Gürcistan, Rusya, Bulgaristan, Suriye ve Mısır’a dağılarak zamanla yerli halklar arasında eridiler; bir bölümü de topraklarında kalarak Batu’nun (Cengiz Han’ın torunu) kurduğu Altınordu Devletinin etnik çoğunluğunu oluşturdular ve bu devletin Türkleşmesi ve İslamlaşmasında başlıca rolü oynadılar.

Kıpçak Edebiyatı

Günümüze kadar ulaşan Kıpçak yazılı ürünleri Karadeniz’in kuzeyindeki Deştikıpçak’ta konuşulan dille ilgili metinler ve Mısır ve yöresinde kaleme alınmış yapıtlar oluşturur.

Deştilupçak yöresiyle ilgili en tanınmış yapıt Kıpçakça’ya çevrilmiş Hıristiyan din metinleri yanında, Kıpçak Halk Edebiyatı ürünlerine yer veren Codex Cumanicustür (1303). Kırım’dan Ukrayna’ya göç eden Ermeniler’in 13. yüzyıldan kalma belgeleri gene bu çevreyle ilgilidir.

Kategoriler: CoğrafyaTarih

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Müşfik Kenter Kimdir? Müşfik Kenter Hakkında Her Şey

Müşfik Kenter Kimdir? Ankara Çocuk Tiyatrosu’nda çeşitli oyunlarda oynadıktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi (1950). Konservatuvarı yüksek bölümünü 1955’te bitirerek...

Kayak Nedir, Çeşitleri Nelerdir? Kayak Hakkında Her Şey

  Kayak Nedir, Çeşitleri Nelerdir? İKİNCİ Dünya Savaşı bittikten sonra, dünyanın hemen her yerinde kış sporlarına verilen önem çok arttı....

Kenya Nerededir Özellikleri Nelerdir? Kenya Hakkında Her Şey

Kenya Nerededir Özellikleri Nelerdir? Kenya, Hint Okyanusu kıyısında yer alır. Batısında Uganda, güneyinde Tanzanya, doğusunda Somali ve kuzeyinde Etyopya ile...

Kapat