Kibrit Nasıl İcat Edilmiştir? Kibrit Hakkında Her Şey

TARlH ÖNCESİ’nde yaşamış atalarımızdan biri bugün dirilseydi, onu en çok şaşırtan şeylerden biri herhalde kibrit olurdu. Hatta birçok modem araçtan fazla, bibrite hayran kalırdı.
Gerçekten de *ateş çıkartabilen bu küçücük kıymık, gerek sadeliği, gerek kullanışlılığı bakımından son derece etkili bir buluştur.

Parafine bulanmış küçük karton veya tahta sapın bir ucundaki karışım (potasyum klorat, manganez dioksit, potasyum bikromat, antimon sülfür, cam tozu) fosforlu bir yüzeye sürtülünce kimyasal bir tepki yaratır ve bu tepkinin sonucunda hızlı bir yanma olayı meydana gelir, yani alev çıkar.

 

Kibrit Ne Zaman İcat Edilmiştir?

Kibrit 1809’da icat edildi; bu küçücük âlet, sadece uçlarından biri, içinde potasyum klorat bulunan bir karışıma batırılmış küçük bir kükürtlü tahta parçasından ibaretti. Tutuşturmak için yoğun sülfürik aside daldırmak gerekiyordu: Bu da tehlikeli ve oyalayıcı bir işti.

Kullanışlı basit ilk kibrit 1831 yılında, Dole’de, on dokuz yaşındaki genç bir Fransız öğrencisi olan Charles Sauria tarafından geliştirildi: Sauria bu karışıma, en basit sürtünmeyle alev alıveren beyaz •fosfor katmayı akıl etti Daha sonra, İsveç’te, çakma yerine sürülen bir başka karışıma kırmızı fosfor (beyaz fosforun tersine, zehirli değildir) katıldı ve kibritin ucunda sadece potasyum klorat kaldı, böylece “İsveç” kibriti veya “güvenlik” kibriti doğdu.

Türkiye 1929’a kadar kibriti Avrupa’dan ithal ederdi; ilk fabrika İstanbul’da Büyükdere’de kuruldu (1932). Yirmi yıl devlet tekelinde tutulan kibrit yapımı işi 1952’de serbest bırakıldı ve bu tarihten sonra özel fabrikalar da kuruldu.

Kategoriler: Tarih

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Kayseri Şehri Nerededir? Kayseri Şehri Hakkında Her Şey

Kayseri Şehri Nerededir? İÇ Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan Kayseri ili, kuzeydoğu ve doğudan Sivas, güneydoğudan Kahramanmaraş, güneyden...

Kayak Nedir, Çeşitleri Nelerdir? Kayak Hakkında Her Şey

  Kayak Nedir, Çeşitleri Nelerdir? İKİNCİ Dünya Savaşı bittikten sonra, dünyanın hemen her yerinde kış sporlarına verilen önem çok arttı....

Kırşehir Nerededir? Kırşehir İli Hakkında Her Şey

Kırşehir Nerededir? Kırşehir İli Hakkında Her Şey İÇ Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’ndedir. Her yönden İç Anadolu Bölgesi’ne dahil illerle...

Kapat