Kaset Hakkında Her Şey

Ses ya da görüntünün kaydedilmesini ve tekrarlanmasını saklayan, manyetik bir bant İçeren plastik ya da hafif metalden yapılmış İnce dörtgen kutu.

KASETLER, özellikle depolanmış verilerin işlenmesi, saklanması veya taşınması gerektiğinde delikli şeritlerden ya da kartlardan daha elverişlidir. Küçük bilgisayarlarda, terminallerde ya da klavyeden yazılan verilerin kayıt sistemlerinde kullanılırlar. Manyetik şeritli kaset kutusunun, okunma ya da kayıt sırasında üzerine şeridin sarıldığı iki makarası vardır.

Kasetler, eski teyplerdeki gibi bantların elle makaraya sarılarak tutturulması zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Kasetteki bant bir taraftaki besleyici makaradan başlayarak, kılavuzlar boyunca kayıt okuma mekanizması içinden geçer ve daha sonra karşı taraftaki toplama makarasına sarılır.

Teyp kaseti bantlan 3.8 mm genişliğindedir, ama 4 ya da 8 kanala kayıt yapabilir. Evlerdeki video kayıt aygıtlarında kullanılan video kaset bantları ise 12.7 mm genişliğindedir; televizyon yayıncıları ise 5 cm genişliğinde bant kullanırlar.

Fotoğraf kasetlerine ya bir film ya da plakalar takılır; kaset plakalar takıldığında bir düzenek yardımıyla ışıklanmış plaka arkaya alınarak yerini ışıklanmamış plakaya bırakması sağlanır. Yaygın olarak kullanılan fotoğraf makineleri kaset halinde üretilmiş filmle doldurulur.

1960’larda gündelik yaşama giren ses kasetleri önceden kaydedilerek doldurulmuş halde ya da kullanıcıların istediklerini kaydedebilmeleri için boş olarak satılır. 1970’lerin başında tüketicilerin kullanımına giren video kasetleri de, sevilen sinema film kayıtlarıyla ya da başka kayıtlarla doldurulmuş halde ya da televizyon programlarım kaydetmek ve amatör nitelikli filmler çekmek için boş olarak satılabilir.

Kategoriler: Eşyalar

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Katalonya Nerededir? Katalonya Hakkında Her Şey

Katalonya Nerededir? Avrupa'da, Ispanya'nın kuzeydoğusunda yer alan Katalonya Bölgesi (özerk), Fransa'ya da sınır komşusudur. 31.930 km'lik alanında 5.958.000 insanın yaşadığı...

Kırım Savaşı Nasıl Çıkmıştır? Kırım Savaşı Sonuçları Nelerdir?

Kırım Savaşı Nasıl Çıkmıştır? Kırım Savaşı Sonuçları Nelerdir? BÜYÜK devletlerin Ortadoğu üzerindeki çıkar çatışmalarının bir sonucu olan savaşın doğrudan nedeni,...

Kartaca Nerededir? Kartaca Hakkında Her Şey

Kartaca Hakkında Her Şey BUGÜN Tunus yakınlarında, deniz kıyısında, Kartaca'nın yerini belli eden sadece birkaç çalıntı vardır; oysa iki bin...

Kapat